Američka kompanija pravi rakete pomoću 3D štampača

od strane | feb 6, 2023 | Tech | 0 Komentara


Američka kompanija pravi rakete pomoću 3D štampača

Kompanija postoji osam godina i ima tendenciju rasta, naročito posle odluke o uvođenju 3D štampača za proizvodnju raketa. Menadžeri firme Relativity veruju da će njihov pristup učiniti proizvodnju orbitalnih raketa bržom u poređenju sa tradicionalnim metodama. Sada je moguće sastaviti raketu od mnogo manje delova, a pojedine izmene omogućene su zahvaljujući softveru. Cilj je proizvodnja rakete od sirovih materijala za samo 60 dana. Ovakvi štampači mogli bi biti deo revolucionarnih projekata koji menjaju svet u kojem živimo.

NASA i Boeing su novi dom za 3D štampače

Kompanija čija se trenutna vrednost procenjuje na 1,3 milijarde dolara nastavlja da širi svoje kapacitete kupovinom 150 hektara zemljišta u NASA Centru za testiranje raketnih motora koji se nalazi u Misisipiju.

Prva raketa iz proizvodnih hala pod nazivom Terran 1, trenutno je u završnoj fazi izrade. Očekuje se njeno prvo lansiranje u gradu Kejp Kaneveralu na Floridi. Raketa je napravljena u frabrici „The Portal“, koju je kompanija Relativity Home izgradila u Prolonged Biču.

Halazaproizvodnju.jpg

Ipak, sva pažnja usmerena je ka objektu „The Wormhole“, površine od preko 100.000 kvadratnih metara, gde je firma Boeing nekada pravila avion C-17. Tu je Relativity smestio svoje mašine, kako bi pokrenuo fabriku za izradu raketa Terran R.

„Nekoliko puta sam pokušavao da stopiram ova projekat“, navodi izvršni direktor i suosnivač kompanije Relativity Tim Elis.

— Derek Newsome (@DerekdotSpace) December 12, 2022

Četvrta generacija 3D štampača

Elis je predstavio jednu od novih mašina za proizvodnju raketa koja je imala kodno ime „Reaper“, po uzoru na StarCraft. Reč je o četvrtoj generaciji Stargate štampača.

Za razliku od prethodnih generacija Stargate štampača koje su štampale vertikalno, četvrta generacija izrađuje glavne strukture Terran R horizontalnom štampom. Elis naglašava da promena omogućava štampačima sedam puta bržu izradu u poređenju sa trećom generacijom. Štampači su testirani na 12 puta većim brzinama.

„Horizontalno štampanje izgleda nepredvidivo, ali omogućava promene u pokretljivosti glave štampača koja postaje mnogo brža“, objašnjava Elis za CNBC.

Meanwhile… listening to protection educated at @NASAStennis. Aeon R TCA attempting out ramped up to a 30-2nd burn at 80% energy. pic.twitter.com/LLpcHcgpbA

— Relativity Home (@relativityspace) February 3, 2023

Kompanija za sada koristi trećinu bivšeg pogona firme Boeing. Elis navodi da ovde ima prostora za desetak štampača koji mogu proizvoditi rakete Terran R i to nekoliko godišnje.

„Idea za 2023. godinu kompanije Relativity jeste lansiranje rakete Terran 1 u orbitu, kako bi se dokazalo da koncept funkcioniše, ali i da bismo pokazali koliko brzo možemo napredovati u oblasti tehnologije štampanja“, navodi Elis i dodaje da je menadžment kompanije orijentisan na postizanje rezultata.

Opširnije

Izvor: Benchmark.rs