Haker tvrdi da je od policije ukrao čak milijardu dosijea kineskih državljana

od strane | dec 16, 2022 | Tech | 0 Komentara


Haker tvrdi da je od policije ukrao čak milijardu dosijea kineskih državljana

Anonimni korisnik interneta, identifikovan kao „ChinaDan“, je prošle nedelje na hakerskom forumu “Breach Boards” objavio prodaju više od 23 terabajta (TB) podataka za 10 bitkoina, što je ekvivalentno vrednosti oko 200.000 dolara.

U 2022. je “provaljena” baza podataka šangajske nacionalne policije (SHGA). Ova baza podataka sadrži ogromnu količinu podataka i informacija o milijardama kineskih državljana, navodi se u postu, agencije Reuters.

Ukradene baze podataka sadrže informacije o milijardu kineskih državljana i nekoliko milijardi evidencija slučajeva, uključujući: ime, adresu, mesto rođenja, matični broj, broj mobilnog telefona i sve detalje o zločinima ili slučajevima koji se vode o dotičnoj osobi. Agencija Reuters nije mogla da potvrdi autentičnost objave.

Šangajska vlada i policijska uprava nisu odgovorili na zahteve za komentar o ovom slučaju. Reuters takođe nije uspeo da dođe construct samozvanog hakera ChinaDan, ali se o tom postu tokom vikenda naveliko raspravljalo na najpopularnijim kineskim platformama društvenih medija Weibo i WeChat, a mnogi korisnici su bili zabrinuti da bi to zaista moglo biti istina. Haštag „curenje podataka“ je trenutno blokiran na Weibo društvenoj mreži.

Kendra Šefer, šefica istraživanja tehnološke politike u konsultantskoj kući Trivium China sa sedištem u Pekingu, rekla je u Twitter objavi da je „teško raščlaniti istinu iz toliko glasina“. Ako bi materijal za koji haker tvrdio da je došao u posed iz Ministarstva javne bezbednosti, to bi bilo loše iz „više razloga“, rekla je Šefer.

„Bez ikakve sumnje ako se to desilo, to bi bila jedna od najvećih i najgorih provala sigurnosnih podataka u istoriji“, rekla je ona.

Zhao Changpeng, izvršni direktor Binance-a, rekao je u ponedeljak da je berza kriptovaluta ubrzala procese verifikacije korisnika nakon što su obaveštajni podaci o pretnjama otkrili prodaju podataka koji pripadaju milijardu stanovnika jedne azijske zemlje na “shaded webu”.

On je u Twitter objavi rekao da je construct “provale” podataka moglo doći zbog greške u primeni Elastic Search od strane vladine agencije, ne govoreći da li je mislio na slučaj šangajske policije. Kasnije tokom dana ponovo je “tvitovao”, rekavši: „Očigledno, ova provala podataka se dogodila zato što je državni programer napisao tehnološki weblog na CSDN-u i slučajno uključio akreditive“, misleći na Kinesku mrežu programera softvera.

proverapodataka.jpg

Softverska kompanija Elastic rekla je da je netačno navoditi to kao izvor provale podataka. Šangajska vlada nije odmah odgovorila na zahtev za komentar u sredu.

Tvrdnja o “hakovanju” dolazi pošto je Kina obećala da će poboljšati zaštitu privatnosti podataka korisnika na mreži, dajući uputstva svojim tehnološkim gigantima da omoguće bezbednije čuvanje nakon javnih pritužbi na loše upravljanje i zloupotrebu ličnih podataka građana.

Kina je prošle godine usvojila nove zakone koji regulišu kako treba postupati sa ličnim podacima i podacima koji se generišu unutar njenih granica!

Opširnije

Izvor: Benchmark.rs