Intel CEO o pogubnom uticaju sankcija – do 7nm, ni makac dalje

od strane | jan 23, 2024 | Tech | 0 Komentara

Kineska industrija poluprovodnika žestoko pati pod tehnološkim sankcijama, potvrdio je Intel CEO tokom uvodnog govora na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. Američke sankcije usmerene na ključne komponente za proizvodnju čipova su dugoročne i imaju sistemske reprekusije po kinesku industriju poluprovodnika. Jednom rečju u stanju su da sa onim čime trenutno raspolažu, proizvode 14 nm i 7 nm čipove, a vrlo brzo će biti u decenijskom zaostatku u odnosu na vodeće kompanije iz ove oblasti.

Udruženim snagama, Amerika zajedno sa Japanom i Holandijom uspeva da u velikoj meri ograniči napredak kineske industrije poluprovodnika i to u ključnim delovima uzrokujući sistemsku štetu na polju razvoja naprednih rešenja i to na duži rok, a čije će se posledice tek osetiti u periodu koji dolazi.

Intel tvrdi da je Kina 10 godina u zaostatku

Sa druge strane kompanije: TSMC, Samsung i Intel se pripremaju za osvajanje još naprednijeg postupka proizvodnje 3 nm, 2 nm i još sofisticiranijih postupaka u oblasti proizvodnje poluprovodnika tokom sledećih nekoliko godina.

IntelYouTube

Očekuje se da će TSMC 2 nm čipsetovi biti korišćeni u Apple iPhone 17 liniji telefona koji će biti lansirani u 2025. godini, prenosi mydrivers.

Prema tvrdnjama Gelsingera, decenijska nastojanja industrijske politike su sada rezultirali koncentrisanom proizvodnjom čipova u azijskim zemljama, a Sjedinjene Američke Države trenutno pokušavaju da preokrenu ovaj trend kroz Zakon o čipovima. Njegov cilj je da poveća tehnološku samodovoljnost američke industrije.

SAD veruje da bi mogle da počnu sa proizvodnjom najsavremenijih čipova i procesora tokom tekuće decenije. Sa druge strane, Nvidia CEO veruje da je za takav korak potrebno najmanje od 10 do 20 godina.

Opširnije

Izvor: Benchmark.rs