Šta sve iPhone 15 telefoni nisu doneli, i šta je Apple prećutao na premijeri

od strane | sep 14, 2023 | Tech | 0 Komentara

Krenimo prvo od osnovnih iPhone 15 modela, koji su u suštini iPhone 14 Pro modeli, samo bez telefoto kamere. Jedna od najvećih novina je ubacivanje USB-C porta na celu liniju telefona. Međutim, USB-C, kao što znate ima nekoliko aspekata – pre svega fizički i logički. Dok iPhone 15 Pro serija ima zaseban USB 3 kontroler koji se bavi kontrolom brzine prenosa podataka, a koji je deo novog A17 PRO (Bionic) čipa, njega na iPhone 15 – nema.

USB-C bez USB-C

Glavne prednosti USB-C konekcije su brzine koje na iPhone 15 Pro idu i do 10 Gb/s. Međutim, bez zasebnog kontrolera, iPhone 15 modeli, bez Pro sufiksa praktično dobijaju novi oblik konektora, ali bez unapređenja brzina, koje ostaju na USB 2.0 (Lightning) nivou – do teoretskih 480 Mb/s.

Pored diferencijacije, o kojoj niko u prezentaciji nije pričao, Apple nije iskoristio ni drugu ključnu prednost USB-C portova – mogućnost implementacije nekog sistema brzog punjenja poput Power Delivery (PD). Cela iPhone 15 serija i dalje ostaje na sporim 20 W punjačima i vreme punjenja će se u slučaju velikih modela i dalje meriti u satima, a ne u minutima, kao kod nekih Android telefona.

Apple iPhone 15 bojeApple

Još jedna od stvari koje mogu novi iPhone 15 telefoni je reverzno punjenje periferija i drugih telefona preko kabla, ali ne i reverzno bežično punjenje.

Portretni režim naredne generacije – samo iPhone 15 Pro serija

Novi portretni režim je jedna od novina koje je Apple predstavio. U pitanju je režim koji detektuje lica u kadru i omogućava da naknadno napravite portrete od normalnih fotografija, beleženjem informacija o dubini kadra. To praktično znači da ne morate više da prebacujete na portretni režim, već to možete kasnije da uradite sa normalnim fotografijama – ali samo na Pro modelima.

iPhone 15 Pro Pro

Apple više novca zarađuje na skupljim modelima, što je i očekivano. Očekivana je i diferencijacija modela, pa tako su Pro modeli već neko vreme bolji, brži i imaju jednu kameru više od ne-Pro modela, ali je Apple ove godine otišao korak dalje i rezervisao novu prizmatičnu 5x telefoto kameru samo za iPhone 15 Pro Max model.

Apple iPhone 15 Pro bojeApple

Nema senzora otiska prsta ni kod jednog iPhone 15

Apple modeli se i dalje oslanjaju na FaceID kao primerni sistem zaštite i otključavanja telefona, što znači da Apple i dalje uporno odbija da implementira senzore otiska prsta koji su daleko superiorniji i bezbedniji od otključavanja licem. I dok senzore otiska prsta koriste Android telefoni od 250 evra, Apple nas ubeđuje da je FaceID dovoljno bezbedan za sve naše potrebe.

Apple adapteri i kablovi – otrovno skupi

Prelazak na USB-C približio je Apple milijardama uređaja širom sveta, ali je napravio međuprostor uređaja koji i dalje koriste Lightning konektor. Srećom, Apple je to rešio adapterima kojima možete da premostite svoje periferije sve i da kupite novi iPhone 15.

Tako USB-C to Lightning adapter košta 30 dolara, USB-C kabl USB 2.0 specifikacije dužine jedan metar je 19 USD, a 29 USD za dva metra. Ako hoćete veće brzine prenosa, treba vam sertifikovani Thunderbolt 4 Pro kabl od metar, koji Apple prodaje za 69 USD i koji podržava brzine prenosa od 40 Gb/s i brzo punjenje do 100 W za laptop računare.

Ista baterija

Još jedan od problema koji je Apple počeo da rešava sa iPhone 13 modelima je baterija. Ona je značajno unapređena, što je donekle rešavalo problematiku degradiranja baterije. Nažalost, ove godine, sem efikasnijih čipsetova, nemamo nikakva obećanja sem “celodnevne baterije”. Dakle, iPhone 15 vam ne obećava ništa bolju bateriju nego iPhone 14 serija od pre 12 meseci.

Opširnije

Izvor: Benchmark.rs