Važnost redovnog održavanje veš mašine: Šta uraditi kad se zapuši filter?

od strane | sep 17, 2024 | Lifestyle | 0 Komentara

https://www.freepik.com/free-photo/high-angle-woman-cleaning-washing-machine_7087950.htm

Filter veš mašine je neophodno redovno čistiti kako bi mašina mogla da radi neometano. Redovnim čišćenjem filtera možete sprečiti iznenadne kvarove i značajno produžiti vek svojoj mašini. Ukoliko se ipak susretnete sa ovakvom havarijom, evo šta bi to trebalo da uradite.

Redovno čistite sve delove filtera

Kada na vašu adresu dođe majstor da uradi servis veš mašina, filter će biti jedan od glavnih delova za čišćenje. Jednostavno, kako bi se filter otpušio, čišćenje je neophodno. Filter na veš mašini se sastoji od kućišta i poklopca filtera, mrežice, gumenog dela, kao i ulaznog te izlaznog ventila. Stoga, kada je reč o čišćenju filtera, majstor ne sme biti lenj, već mora očistiti svaki njegov deo.

Kućište filtera

Kućište filtera je deo koji drži sve druge delove filtera na mestu. Obično se sastoji od plastike ili metala. Prilikom redovnog servisiranja veš mašine, neophodno je da se filter ukloni iz kućišta, prema uputstvu koje stoji uz veš mašinu. Zatim je potrebno uzeti krpu ili četkicu te laganim pokretima ukloniti sve naslage prljavštine.

Poklopac

Drugi važan deo filtera je poklopac, koji po logici stvari služi za zatvaranje unutrašnjih delova. Tokom čišćenja, pre svega je potrebno da se ukloni, nakon čega bi uz pomoć tople vode sa njega trebalo skinuti sve nečistoće. Budući da se često otvara i zatvara, važno je naglasiti da je ovaj deo sklon kvarovima.

Mreža i ventili filtera

Mreža filtera postoji kako bi se svi krupniji ili sitniji ostaci od pranja (dlake, niti, končići) skupili na jedno mesto, odnosno kako ne bi dospeli dalje u veš mašinu i napravili zagušenje. Zato je takođe od velike važnosti da se i sama mrežica očisti četkicom, kako bi se sve pomenute nečistoće uklonile.

Pored mreže, tu su i ulazni te izlazni ventil. Oni kontrolištu protok vode kroz filter i ista praksa važni i za njih. Neophodno je očistiti sve ventile četkicom, kako bi se uklonile naslage.

https://www.freepik.com/free-photo/side-view-man-working-as-plumber_64644843.htm

Zašto je čišćenje filtera važno?

Često u džepovima ne primetimo neke sitne predmete, koje potom uopšte ne izvadimo pre pranja. Takođe, tokom pranja se neretko dešava da sa odeće otpadne deo dugmeta ili zipera. Čišt filter upravo zadržava sitne deliće i sprečava da isti dođu u kontakt sa mašinom i oštete delove.

Dakle, da bi ceo ciklus pranja funkcionisao, filter jednostavno mora biti čist. Međutim, on će se svakako vremenom zapušavati od niti, dlaka i nečistoća, što posledično može dovesti do sporijeg protoka vode. A kada je protok vode spor, ciklus pranja neće moći da se obavi kako treba. Tada može doći i do curenja vode iz veš mašine, pa će vam biti neophodan servis veš mašina.

Koliko često se čisti filter? Koje su posledice ako ne čistite?

Problemi sa filterom se mogu prepoznati po sve dužem ciklusu pranja, sporijim radom pumpe za vodu, nepravilnim izbacivanjem vode te potpunim prestankom funkcije centrifuge. Zadržavanje nečistoća u filteru se nadalje može preneti i na veš, stoga ukoliko primetite da veš nakon pranja ima čudan miris, moguće je da je došlo vreme za čišćenje filtera. Opšti savet je da čistiti filter jednom u tri meseca.

Da li možete sami očistiti filter veš mašine?

Ukoliko smatrate da ste vešti sa alatom i mašinama, uvek možete pokušati da sami očistite filter veš mašine. U tom slučaju, prvo što treba da uradite jeste da isključite veš mašinu iz struje. Zatim, pronađite filter na veš mašini. Najčešće se on nalazi u donjem desnom uglu na prednjoj strani mašine. Kako bi lakše videli da li filter ima jezičak koji je potrebno pomeriti ili se on pak izvlači odvrtanjem šrafova, predlažemo da najpre pogledate uputstvo koje dobijate uz veš mašinu. Kada utvrdite kako, onda potpuno izvadite filter iz mašine. Okrenite ga za 45 stepeni u smeru suprotnom od kazaljke na satu. Obavezno postavite posudu ili peškir ispod veš mašine, jer će sigurno doći do izlivanja vode i prljavštine.

Sledeći korak je čišćenje samog filtera. Operite ga pod mlazom vode i očistite prljavštinu četkicom za zube. Nakon toga, vratite filter na mesto i isprobajte kako sada radi veš mašina. Imajte na umu da vraćanje filtera zahteva preciznost, jer uvek možete oštetiti pojedine delove.

Ako primetite da mašina bolje radi, onda čestitamo, uspeli ste da očistite filter. U suprotnom, bolje pozovite servis.

Pozivanje servisa je uvek najbezbednija opcija

Filter se najčešće nalazi na prednjoj strani veš mašine, zbog čega je kompletna popravka jednostavna za pojedince. Međutim, u slučaju da niste skoncentrisani na uputstvo, nemate previše slobodnog vremena, ne želite da se isprljate ili ovaj posao pak smatrate komplikovanim, uvek možete pozvati servis veš mašina i sve prepustiti profesionalcima. Na taj način štedite novac, vreme, ali i živce.

Kada sami čistite filter, nikada ne možete biti sigurni da ste uradili dobar posao. Pravi majstor će to uraditi na profesionalan način, tako da možete biti sigurni da je filter potpuno očišćen te da će efikasno obavljati svoju funkciju. Za njih je ovo svakodnevna intervencija, koju svakako obavljaju i u sklopu redovnog servisranja veš mašine. Uz sve navedeno, pozitivno je i što dobijate i garanciju na popravku i zamenske delove.