EP (kval)

od strane | okt 18, 2023 | Sport, Uncategorized | 0 Komentara

Fudbaleri Engleske savladali su Italiju na svom terenu sa 3:1 i izborili plasman na Evropsko prvenstvo iz grupe C, dok će aktuelni prvak Evrope igrati direktan meč za prolaz na EURO u poslednjem kolu protiv Ukrajine na nominalnom gostovanju.

Apsolutni derbi večeri igran je na „Vembliju“, gde su snage odmerili finalisti prethodnog šampionata Evrope.

Prvo poluvreme donelo nam je sjajan fudbal, engleski posed i pokušaje da se probije Spaletijev „bedem“ i italijanske briljantne tranzicije i kontre, posle kojih su gosti bili veoma opasni.

Italija je povela u 15. minutu, kada su Berardi i Di Lorenco „probili“ Engleze po desnoj strani, ovaj drugi je poslao idealnu loptu u peterac, a tamo je Skamaka odlično reagovao i matirao Pikforda, za 0:1.

Izjednačenje je stiglo u 32. minutu. Belingem je u svom karakterističnom prodoru ušao u kazneni prostor, Di Lorenco ga je srušio, a sudija Turpan je nakon VAR provere pokazao na belu tačku. Hari Kejn je bio neumoljiv sa 11 metara, za 1:1.

U nastavku se borba rasplamsala, a do trijumfa je stigao, u ovom trenutku, puno kvalitetniji tim. Engleska je u ovim kvalifikacijama dva puta tukla Italiju i donekle joj se ravanširala za onaj bolan poraz u finalu EP od pre dve godine.

Igrao se 59. minut kada je Engleska izvela izvanrednu kontru, Belingem je proigrao Rašforda, a ovaj se, u svom stilu, stuštio ka golu Italije sa leve strane, ušao u sredinu i preciznim udarcem sa 15-ak metara savladao Donarumu, za 2:1.

U 77. minutu je italijanski štoper Skalvini napravio kardinalnu grešku u opasnoj zoni, a to kvalitetne ekipe ne praštaju. Kejn ga je „otresao“, izašao sam pred Donarumu i rutinski poslao loptu u mrežu, za 3:1.

U drugom meču ove grupe je Ukrajina slavila na Malti sa 3:1. Prvi pogodak za goste dao je Maltežanin Kamenzuli, koji je postigao autogol u 38. minutu, a potom je pogodio Dovbik iz penala u 43. minutu. U nastavku i gol Mudrika u 85. minutu. Prethodno je Mbong doveo Maltu u vođstvo u 12. minutu.

U grupi G, u kojoj igra Srbija, je Mađarska propustila prvu meč loptu da se plasira u Nemačku, pošto je remizirala u Kaunasu sa Litvanijom rezultatom 2:2.

Mađari su u roku od mesec dana dva puta savladali Srbiju, a da oni baš i nisu toliki bauk pokazala je večeras nejaka Litvanija. Domaći su vodili 2:0, strelci su bili Černič u 20. i Sirvis u 36. minutu. U nastavku pogoci Soboslaja u 67. i Varge u 82. minutu, za 2:2.

U grupi H dva očekivana ishoda, ali i šokantan rezultat u San Marinu. Slovenija je uspešno prebrodila gostovanje u Belfastu i slavila je protiv Severne Irske sa 1:0, golom Gnezde Čerina u petom minutu, dok je Danska pobedila u San Marinu samo sa 2:1. Hojlund u 42. i Poulsen u 70. minutu su dali golove za Dance, a istorijski pogodak za San Marino protiv jedne renomirane selekcije je delo Golinučija u 61. minutu.

Ovde je ranije danas Kazahstan u gostima pobedio Finsku sa 2:1 i on j