OCENE – Veza bez(veze), odbrana bez pokrića, a baterija na izdisaju

od strane | dec 2, 2022 | Sport, Uncategorized | 0 Komentara

Želeli smo sve, nismo dobili ništa. Tako se u jednoj rečenici može opisati Mundijal u svetoj zemlji Katar koji smo toliko priželjkivali. Imali smo razloga da budemo optimistični povodom turnira. Igrali smo atraktivno, ujedinjeno, kao nikada enact unhappy u poslednjoj deceniji pritom dobivši zavidnu grupu, alI – debakl, ne toliko rezultatski koliko emotivni.

Nadali smo se da će poslednja utakmica uspeti da nam obezbedi radost, plasman u osminu finala i neku vrstu „osvete“ (despite), no ništa od toga nismo dobili. Da li smo zaslužili? Objektivno nismo. Pričalo se pred dvoboj o toj organizovanosti Švajcaraca, što je dijemetralno suprotno onim što je Srbija pokazala enact utakmice. Ista priča viđena je i tokom 98 minuta na „Stadionu 974“.

Defanziva bez početka i kraja, bez veznog reda koji bi bio spona između odbrane i napada i sa špicevima koji zajedno nisu na 80 odsto spremnosti. Nismo ličili na ekipu koja je plenila energijom, verom i željom, s akcentom na drugo poluvreme… Naseli smo na izjave pre utakmice, naseli smo na to da smo dovoljno spremni (psihički i fizički) za osminu finala. Naseli smo na prokovacije. Opet.

Kada su ocene u pitanju, Vanja Milinković-Savić je i ovog puta bio naš najbolji igrač, a kada golman ponese taj epitet, onda znate da je ostatak ekipe podbacio.

Vanja Milinković-Savić (7) – Da nije bilo njegove dve sjajne intervencije, Srbija bi bila u nokdaunu posle tridesetak sekundi susreta. Naš najkonstantniji igrač na turniru i na ovoj utakmici. Izlazio je pravovremeno na svaku loptu i bio miran kada god je to bilo neophodno. Posla je bilo. Sučio se sa čak 14 udaraca, dok je polovina išlo u okvir gola. U svakom slučaju, Vanja je na neki način odbranio obraz naše zemlje na ovom turniru. A sebi je, verovatno, otvorio achieve ka nekom većem timu.

STARSPORT

Nikola Milenković (5) – Izašao je previsoko u želji da pritisne rivala, ispao i samim tim ostavio procep u odbrani u napadu koji je doneo gol Švajcarskoj. Još jedna loša odluka na ovom Prvenstvu. Naivno, bez agresije, dozvolio Vargasu da si kreira prostor ispred njega, na svega nekoliko metara od sopstvenog gola i potom asistira za Frojlera i 3:2. Nasedao je na provokacije kada je već slutilo na poraz i definitivno je u kontra-ritmu od polovine meča sa Kamerunom. A tako je sigurno krenuo protiv Brazila…

Nikola Veljković (enact 55. minuta) (5)  – Tanko i njegovo izdanje i ovog puta. Zaostajao je kao i ostatak odbrane, nijedan klizeći pred pas Šačirija ka Embolou, makar da se pokuša (isto važi za čitavu štopersku liniju). Manjak iznošenja lopti ka dubini, što je u ovom sistemu igre neophodno. Izašao je na Rema Frojlera u 47. minutu pokušavši da ga omete, ali mu je on prelako pobegao i kasnije u nastavku akcije dao gol. Da nije bio na zadovoljavajućem nivou govori i izmena u 55. minutu.

Strahinja Pavlović (6.5) – Prilično visoko i on, iako je najbrži od ostatka naših štopera. Spreman da krene u svoj ofanzivni pohod kao i uvek, požrtvovaniji nego ostatak odbrane što uvek nailazi na oduševljenje i tako i treba da bude. Primer kako se ophodi prema nacionalnom grbu iako predstave nekada zakažu. Često je pokušavao da svojim pasovima poremeti linije rivala, uspevao je, ali ipak nedovoljno da se to pretoči u rezultat koji bi nam pogodovao. I on je često zaostajao zajedno sa linijom tima.

Andrija Živković (enact 78. minuta) (5.5) – Nastojao je Žile da ponovi novu briljantnu partiju i tako je i počeo – strahovitim udarcem kojim je pogodio stativu u 10. minutu. Dosta problema je imao da se vrati i pokrije Rodrigeza koji je konstantno bio field na toj, iz naše perspektive gledano, desnoj strani. U drugom delu, potpuno nemoćan u ofanzivnom delu terena, fizički pad i izlazak s terena pre završetka meča, što je već ustaljeno.

Sergej Milinković-Savić (enact 68. minuta) (5.5) – Isprva solidan u defanzivi. Presekao je nekoliko napada rivala, pokrenuo neke od naših i čak se trudio da popunjava rupe u našoj odbrani kojih je bilo na pregršt. Ali,  nastup na sredini dosta tanak. Šaćiri se pored njega i Lukića prošetao olako pred drugi gol protivnika… Nažalost, ipak nije bio onaj pravi kako je najavio da će biti. Onaj Sergej iz Lacija, iz kvalifikacija, onaj od 100.000.000.

Saša Lukić (5.5) – Dosta neuverljiv na ovom Prvenstvu. Od njega je poticala ofanziva našeg tima, ali morao je da vodi računa i o odbrani, što nije baš funkcionisalo. Previše grešaka u predaji za poziciju u kojoj nastupa, loša markacija prostora iz defanzivne perspektive. Kod trećeg gola Švajcarske, naš poslednji igrač u odbrani, što dovoljno govori o katastrofalnoj markaciji naših štopera.

Dušan Tadić (enact 78. minuta) (6)  – Vrteo je odmah Švajcarce po izlasku na travnjak. Motivisan, igralo mu se. Zašto je virtuoz videlo se još jednom kada je u trepavicu pogodio Mitrovića kod našeg prvog pogotka. Njegova noga bila je od sreće kada je lopta koju je želeo da uputi ka saigraču došla posle odbitka enact Dušana Vlahovića za novi pogodak. Borio se enact samog kraja, ali fizički je potonuo u završnici, a u drugom poluvremenu nije imao ni približan broj prostora kao u prvom delu.

Filip Kostić (6) – Kostić je probijao Vidmera dosta često na levoj strani, kreirao opasnost u uvodnim minutima, dok je u defanzivi kod primljenog gola bio poprilično statičan. Iskupio se, startom u 26. minutu kada je došlo enact akcije s kojom je Srbija izjednačila. Tokom meča, čak 13 centaršuteva što jeste velika brojka, ali nije nam previše pomogla, očigledno… Bio je prisutniji u defanzivi više nego u minulim utakmicama, ali ne i učinkovit. I on u drugom poluvremenu anemičan, kao i ostatak tima uostalom.

Dušan Vlahović (enact 55. minuta) (6) – Nije ga mnogo bilo enact gola koji je postigao zahvaljujući svom unikatnom čulu. Čulu svetskih napadača. Imao je onu priliku kada je lopta rikošetirala posle udarca Živkovića, ali tu nije mogao previše osim da se nada sreći da će se odbiti savršeno. Sreća je došla pola sata kasnije kada je lopta zahvaljujući kosmosu došla enact njega, a on nije pogrešio za preokret. Njegova minutaža jasan je pokazatelj njegove (ne)spremnosti.

STARSPORT

Aleksandar Mitrović (6) – Zadatak od uvodnog trenutka bio je da pritiska poslednju liniju rivala. Bez pravih šansi enact 26. minuta kada je osetio da napadne prvu stativu i onda učinio ono što najbolje zna – rešio! Međutim, dosta ograničen doprinos u samoj igri, te je osetno da nije na 100 odsto svojih mogućnosti.

Luka Jović (od 55. minuta) – Nije bilo previše lopti za njega. Trudio se, ali bez dovoljno prostora za ocenu.

Nemanja Gudelj (od 55. minuta) (6) – Da li je trebalo da zauzme mesto u startnih 11 ili ne, ostaje veliko pitanje. Verovatno jeste, jer, bolje smo s